You are currently viewing Wszystko co powinieneś wiedzieć przed pierwszą wizytą u fizjoterapeuty

Wszystko co powinieneś wiedzieć przed pierwszą wizytą u fizjoterapeuty

Od 25 września 2015 fizjoterapeuta jest niezależnym zawodem medycznym. Tytułem tym posługiwać może się osoba, która ukończyła studia na kierunku fizjoterapia (magister lub licencjat) lub kształciła się w kierunku technika fizjoterapii i posiada 3 lata doświadczenia. Przy wyborze odpowiedniego miejsca na swoją pierwszą wizytę warto dokładnie sprawdzić jakim tytułem posługuje się terapeuta- pozwoli to uniknąć kręgarzy i innych czarnoksiężników;) Oczywiście umiejętności to nie tylko dyplomy ale jeśli chcecie mieć pewność, że trafiacie w dobre ręce sprawdźcie czy Wasz fizjoterapeuta posiada prawo wykonywania zawodu i widnieje w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów. 

Przygotowanie do wizyty

Po wyborze odpowiedniego miejsca warto odpowiednio się przygotować. Udając się do prywatnego gabinetu nie potrzebujemy skierowania lekarskiego ani badań obrazowych takich jak RTG czy rezonans magnetyczny. Nie są one wymagane lecz jeśli pacjent takowe posiada warto je ze sobą zabrać. W dni poprzedzające terapię postaraj się zwrócić szczególną uwagę na swoje dolegliwości: kiedy się nasilają?, czy są zależne od pory dnia?, czy określone pozycje lub aktywności powodują, że czujesz się lepiej? To wszystko może być przydatne podczas wywiadu, już w trakcie wizyty. Postaraj się przyjść wypoczęty, zarezerwować sobie wystarczającą ilość czasu aby się nie spieszyć. W przypadku osób trenujących zalecamy wybór dnia nietreningowego na dzień terapii. Na sam zabieg warto przyjść wygodnie ubranym. Często fizjoteraputa poprosi o rozebranie się do bielizny dlatego wybierzcie taką, w której będziecie czuć się komfortowo. 

Przebieg wizyty

Podstawą dobrej terapii jest dobre badanie. Wizyta rozpoczyna się od rozmowy (wywiadu) z pacjentem, w trakcie którego fizjoterapeuta zbiera informacje o dolegliwości, z którą się borykacie, a także inne informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia. Następnie przeprowadza się ocenę postawy i badanie funkcjonalne. Terapeuta ocenia postawę w 3 pozycjach : stania przodem, tyłem i bokiem, a następnie, przy pomocy odpowiednich testów, sprawdza działanie mięśni, stawów, nerwów, ocenia ogólną stabilność i mobilność. Po zebraniu uzyskanych informacji sformułowana zostaje hipoteza, na której oparta będzie terapia. W zależności od tego jakimi technikami pracuje dany fizjoterapeuta każda terapia może wyglądać inaczej. Najczęściej jednak leczenie obejmuje terapie manualną ( z pomocą rąk terapeuty) i kinezyterapię ( ćwiczenia) uzupełnione o zabiegi fizykalne. 

Czas po wizycie

To bardzo ważne aby wiedzieć, że pierwsze kilka/ kilkanaście godzin po zabiegu nasze samopoczucie może się nieznacznie pogorszyć. Jest to normalne zjawisko- ciało potrzebuje czasu aby usunąć wszystkie toksyny, które wydostały się z tkanek, wyciszyć stany zapalne, zaakceptować wszystkie zmiany. W tym okresie zaleca się unikać skrajnych wysiłków. Ważne też aby sumiennie realizować zalecenia fizjoterapeuty. W gabinecie pracujemy tylko godzinę na 168 h jakie ma tydzień. Zadania domowe są integralną częścią terapii. Finalnych efektów wizyty możemy oczekiwać po 2-3 dniach. Ilość spotkań jest zawsze trudna do określenia- ma na to wpływ bardzo dużo czynników: stan w jakim się zgłosiliśmy, zdolności samoregeneracyjne, tryb życia, dieta. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, jeśli pacjent zgłasza się z bólem trwającym lata trzeba liczyć się przynajmniej z kilkoma wizytami. 

Pozdrawiamy, zespół n.physio

Dodaj komentarz