You are currently viewing Damskie sprawy- czym jest tajemniczy „Hallux”?

Damskie sprawy- czym jest tajemniczy „Hallux”?

Szpilki, czółenka, sandałki, botki, kozaki… która z Pań tego nie kocha? Cena w złotówkach, dolarach czy japońskich jenach nie gra roli. Noga taka jakby dłuższa, pośladek jakby trochę wyżej i przynajmniej +10 do dobrego samopoczucia. Ale czy zdrowie to nie za wysoka cena za te przyjemności? Dziś w „Damskich Sprawach” chcemy przybliżyć Wam czym jest paluch koślawy oraz wyjaśnić co go łączy z butami na wysokim obcasie.

Stopa, bo to wokół niej będą toczyć się nasze dzisiejsze rozważania, spełnia kilka ważnych funkcji. Dwie najważniejsze z nich to:

– amortyzacja wstrząsów powstających w trakcie chodu czy biegu dzięki czemu pozostałe stawy tj.kolana czy stawy kręgosłupa są mniej obciążone

– dostarczanie informacji sensorycznej do centralnego układu nerwowego dzięki czemu wiemy po jakiej powierzchni się przemieszczamy oraz gdzie znajdujemy się w przestrzeni. 

Aby stopamogła spełniać wyżej wymienione funkcje z należytą starannością musi być odpowiednio ukształtowana. Kluczowe w jej architekturze są łuki: podłużny, rozpięty między piętą a głową I kości śródstopia i poprzeczny między I i V głową kości śródstopia. Dzięki ich obecności, w pozycji stojącej, mamy trzy fizjologiczne punktu podporu: piętę oraz głowę I i V kości śródstopia. Jednak utrzymanie łuków w dobrej kondycji jest niemożliwe bez właściwie pracującego aparatu mięśniowego. 

Wracając do głównego bohatera tego artykułu, halluxa, należy wyjaśnić, że jest to deformacja dotycząca I stawu śródstopno- paliczkowego charakteryzująca się wysunięciem głowy I kości śródstopia do środka z towarzyszącym temu ustawieniu palucha na zewnątrz. Kluczowe w rozwoju palucha koślawego jest osłabienie mięśnia strzałkowego długiego, którego zadaniem jest dociskanie głowy I kości śródstopia do ziemi w momencie, kiedy stopa ląduje na podłożu. Jego osłabieniu często towarzyszy osłabienie innych mięśni co w konsekwencji prowadzi do obniżenia łuków stopy i zaburza całą biomechanikę. Główne obciążenie przesuwa się z I i V głowy śródstopia na II i III co powoduje tworzenie się bolesnych odcisków w tym miejscu. Powstający z czasem przykurcz przywodziciela krótkiego palucha i prostownika długiego palucha pogłębia deformację. Hallux jest jednak nie tylko kosmetycznym defektem- często towarzyszy mu stan zapalny stawu śródstopno- paliczkowego, wspomniane już wcześniej bolesne odciski i zmiany skórne. By uniknąć bólu zaczynamy zmieniać wzorzec chodu jednocześnie obciążając także inne stawy. 

Jaki związek z tym wszystkim mają buty na wysokim obcasie? Przede wszystkim to właśnie w nich nasza stopa ma najmniejsze szanse na właściwą pracę i skłania krótkie mięśnie do bezczynności. Wyższe ustawienie pięty powoduje, że większość ciężaru ciała spoczywa na przodostopiu, głównie na II i III głowie kości śródstopia. Dodatkowo buty te bardzo często są wąskie, szczególnie te z ostrymi czubkami- w tej sytuacji palce nie mają właściwie szans się poruszać, a samo ich ułożenie sprzyja powstawaniu deformacji. Wiele godzin spędzonych w wysokich butach prowadzi także do skrócenia mięśni łydki co wiąże się z powstaniem płaskostopia podłużnego i koślawym ustawieniem pięty. 

A zatem jak żyć? Czy to oznacza, że już nigdy więcej nie założymy naszych ulubionych, 15 centymetrowych, szpilek?! Oczywiście, że założymy JWażne jednak by po każdej nocy w nich odpowiednio zadbać o nasze stopy. Pozwolić sobie na chodzenie boso bo to właśnie wtedy nasza stopa ma optymalne warunki do pracy, rozciągnąć łydki. A jeśli tylko coś nas zaniepokoi jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Zaawansowana postać palucha koślawego to deformacja wymagająca dużej ilości pracy, w skrajnych przypadkach także interwencji chirurgicznych. Warto jednak dodać, iż nawet operacyjna korekta często nie rozwiązuje problemu na dobre- hallux ma skłonność do nawracania. A zatem Drogie Panie, podchodźmy do tematu z głową! A najlepiej z głową I kości śródstopia przyciśnięta do ziemi. 

Dodaj komentarz